e
sv

BCAA Nedir? Nasıl Kullanılır?

435 Okunma — 29 Nisan 2022 12:32
bcaa nedir
avatar

Özgür MISIRLI

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Okuma Süresi: 2 Dakika

BCAA nedir? Bunu gittiğiniz her spor salonunda mutlaka duymuşsunuzdur. Genelde isteklerinize göre size tavsiyelerde bulunurlar. Kilo almak isteyene gainer. Spor sonrası beslenmede sorun çekene whey protein tozu gibi ama BCAA denen bir şey var her zaman kullanılıyor. Bulk döneminde, definasyon döneminde hepsinde kullanılıyor. Peki bu BCAA nedir.

BCAA Nedir?

BCAA içerisinde Valin, İzolösin ve Losin den oluşan bir aminoasit zinciri barındırır. Daha güçlü ve daha fazla kas kütlesi isteyen herkesin kullanılması tavsiye edilir.

BCAA diğer amino asitler gibi karaciğerde değil kaslarda yıkım gerçekleştirir.

Spor esnasında kaslardaki aminoasit kaybını önleyerek kas kaybını önlemektedir.

Kasların iyileşme sürecini azaltır ve daha çabuk toparlanmasını sağlar bu sayede daha hızlı gelişim görebiliriz.

Bcaa lar kaslardaki yoğunluğu azaltır. Bir sonraki idmana daha hazır gireriz ve daha ağır kaldırabiliriz.

Bcaa lar kan şekerini düşürebilir. Lösin ve izolösinin insülin salgısını artırdığı söyleniyor. Bu sayede kaslarımız kanın içerisinde bulunan serbest şekeri fazla kullanabilir ve bu durum sonucunda da kan şekeri düşüyor.

BCAA’ların kas ağrılarını da azalttığı söylenmektedir. Yapılan araştırmalarda aynı antrenmanı yapan insanlarda BCAA kullananların daha az ağrı çektiği hatta aynı antrenmanı 24 ve 48 saat sonra tekrar attıklarında BCAA kullananlarda kullanmayanlara göre yüzde 20 daha fazla enerjiye sahip olduğu görülmüş.

BCAA’lar poteinin yıkılmasını önler ve kas kaybını önledikleri için çok iyi bir anti-katabolik özelliğe sahiptir. Bu spor müsabakaları öncesinde uygulanan düşük diyet ve ağır antrenman yapanlar için büyük önem kazanmaktadır. Bu yüzden BCAA takviyesi kesinlikle önerilir.

Lösin = Protein sentezini tetikler, Miyofibrik kas sentezini uyarmasında yardımcı olur, Hücre bölünmesine de yardımcı olur

İzolösin = Proteinlerin biyosentezinde rol alır

Valine = Kas gelişimi ve doku gelişiminde yer alır diğer iki aminoasit gibi.

BCAA’ Nedir ve Ne Zaman Kullanmalıyız?

BCAA’ların ille de bu zamanda kullanmalıyız diyemeyiz. İdman sonrası kas toparlanması için kullanabiliriz.Eğer sabahları kardiyo yapıyorsak kardiyo öncesi veya kardiyo esnasında kullanabiliriz. Çok sert idmanlarda idman öncesi kullanabiliriz. Yada idman esnasında da kullanılabilir. Öğünlerle beraber kullanımda uygundur, bu şekilde kullanan insanlarda bulunmaktadır ama ben genelde vücudumuzu yorduğumuz zamanlarda kullanmayı tercih ediyorum.

BCAA Nedir ve Ne Kadar Kullanmalıyız?

Günlük doz olarak söylersek 35 gr’dan fazlası toksit oranını arttırmaktadır. Bu yüzden günlük 35 gr dan fazla almamak gerekir. Zaman olarak ise 1 ay kullan gibi bir sınır yoktur, BCAA’yı her zaman devamlı kullanabiliriz.

Sıradaki içerik:

BCAA Nedir? Nasıl Kullanılır?