e
sv

Ev Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

383 Okunma — 29 Nisan 2022 23:21
Ev Kredisi Nasıl Kullanılır
avatar

Emre Can ÖNDEŞ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Okuma Süresi: 2 Dakika

Ev kredisi, bireylerin maddi gücünün yetersiz olduğu durumlarda sıkça kullanılmaktadır. Hayalinizdeki evi almak için gerekli olan paranın tamamını nakit olarak biriktiremeyebilirsiniz. Sürekli kira ödeyerek boşa kürek çektiğini düşünen ve kira yerine konut kredisi taksiti ödemek isteyen birçok kişi bankalara başvuruda bulunmakta ve ev kredisialmak istediklerini belirtmektedir. Peki, ev kredisi nedir ve nasıl kullanılmaktadır?

Ev (Konut) Kredisi Nedir?

Ev kredisi sisteminde kira öder gibi ev sahibi olmanız mümkündür. Normalde kira için her ay ödeyeceğiniz bedelin bir miktar daha fazlasını ev kredisi taksiti için ödeyebilirsiniz. Böylece kira ödemekten kurtulursunuz ve kendi evinizin taksitini ödersiniz.

Ev (konut) kredisi kullanırken bankaya başvuru yaptığınızda kredi başvurunuz değerlendirilir ve uygun bulunursa size satın alacağınız evin yüzde 80’i kadar kredi verilebilir. Geri kalan yüzde 20’lik kısmı ise nakit olarak bulunmalıdır. 150.000 TL’ye bir ev almayı düşünüyorsanız ne yazık ki banka size bu ev bedelinin tamamı için kredi vermez. Bu bedeldeki bir konut için maksimum 120.000 TL kredi çekebilirsiniz. 30.000 TL’lik tutarı ise nakit olarak ödemeniz gerekir. Yani konur kredisi başvurusu yaparken almak istediğiniz evin fiyatının yüzde 20’lik kısmının nakit olarak elinizde bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Ev kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da bankanın evinize ipotek koymasıdır. Siz borcunuzu tamamen ödeyene kadar bu ipotek kaldırılmaz. Bankanın böyle bir yöntem uygulamasının nedeni ise borç ödenmediğinde eve el konularak banka tarafından satılması ve bankanın kendisini garanti altına almasıdır. Borcunuzu düzenli bir şekilde tamamen ödediğinizde ise ipotek tamamen kalkar ve ev tamamen sizin olur.

Ev Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Kredisi
Ev Kredisi

Ev (Konut) kredisi için bankalara başvuru yaparken kredi notunuz başvurunuzun sonucuna doğrudan etki edecektir. Eğer daha önce kredi çektiyseniz ve borcunuzu düzenli ödemediyseniz kredi notunuz düşük olacaktır. Bu da kredi alma ihtimalinizi düşürecektir. Bu nedenle eğer kredi notunuz düşükse konut kredisi başvurusu yapmadan önce kredi notunu yükseltmeye çalışmalısınız.

Satın almak istediğiniz evin fiyatı ne kadar fazlaysa, ödemeniz gereken peşinat da o kadar yüksek olacaktır. Eğer ev değerinin yüzde 20’si elinizde bulunmuyorsa daha düşük evlere bakmanız yararınıza olacaktır.

Aylık net geliriniz de yine ödeyebileceğiniz taksit miktarına doğrudan etki edecektir. Ev kredisi başvurusu yaparken aylık maaş ve varsa ek gelirlerinizi belgelemelisiniz. Yüzde 40 oranında aylık net gelirinizden ödeme yapmanız mümkündür. Yani aylık 3000 TL toplam net geliriniz varsa 1200 TL’den fazla kredi ödeyerek konut kredisi başvurusunda bulunmanız başvurunun reddedilmesine neden olabilir. Ödeyebileceğiniz tutar dışına çıkarak ve daha fazla ödeme yapacağınızı beyan ederek konut kredisi başvurusu yapmanız, sürecin olumsuz sonuçlanmasına yol açabilir.

Konut kredisi başvurusu yaparken sizden; nüfus cüzdanı fotokopiniz, ikametgâh ve son üç aya ait fatura örnekleri, gelir durumunuzu niteleyen belge (varsa ek gelirlerle beraber) ve satın alınmak istenen evin kat mülkiyeti örneği istenebilmektedir. Bu belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterse de başvuru yaparken yanınızda bulundurmanız süreci kolaylaştıracaktır.

Gerekli belgelerle ev kredisi başvurusu yaptıktan sonra banka çeşitli analiz ve incelemelerde bulunacaktır. Eğer gelir durumunuz ve kullanmak istediğiniz kredi miktarı uygunsa size olumlu dönüş yapılmaktadır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Ev Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?