e
sv

Facebook’tan Silmeniz Gereken 4 Bilgi

309 Okunma — 27 Nisan 2022 19:19
Facebooktan Silmeniz Gereken Bilgiler
avatar

Emre Can ÖNDEŞ

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Okuma Süresi: 2 Dakika

Facebook, dikkat edilmediği takdirde güvenlik ile ilgili sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilecek bir potansiyele sahip. Facebook, sınırları olmayan dev bir imparatorluk.. Bu imparatorluk son dönemde skandallar ile sürekli gündeme geliyor. 2016’daki ABD seçimleri sırasında Facebook, Rus destekli reklam ajansları tarafından ABD’deki seçmenleri hedefleyen reklamlarla dolup taşması ve Trump’ın seçim danışmanının “Facebook olmasaydı kazanamazdık” açıklaması skandal silsilesinin başlangıcıydı.

Bu skandallar Camridge Analytica skandalı ile devam etti. Bu skandalların ardından kaygılanan kullanıcılar  “delete facebook” kampanyalarına dahil oldu ve sosyal medya hesaplarını sildiler. Facebook hesaplarını kapatan bir çok kullanıcının kaygılarının temelinde siber güvenlik geliyordu.

Facebook, gizliliğinizi büyük bir özenle koruduğunu sık sık belirtse de ev adresiniz dahil olmak üzere bir çok kişisel bilgiyi eklemenize imkan tanıyor. Bu bilgiler siber güvenliğinizin yanı sıra fiziksel güvenliğiniz için tehdit oluşturuyor.

Zuckerberg’in 11 Nisan 2018’de verdiği tarihi bir ifadede ona yöneltilen soruya verdiği cevap: Yaşadığınız adresi, telefon numaranızı ve mesajlaşmalarınızın bütün içeriğini yabancı insanlarla paylaşır mısınız? Tabii ki hayır. Siz yapmazsınız, ancak Facebook yapar.

Facebook Bilgi Sİlmek
Facebook Bilgi Sİlmek

Mark Zuckerberg’in dolayısıyla Facebook, gizliliğinizi büyük bir özenle koruduğunu sık sık belirtiyor. Fakat Zuckerberg’in beyanatı  ev adresiniz dahil olmak üzere bir çok kişisel bilgiyi eklemenize imkan tanıyan Facebook’ta ekledğimiz bilgiler ve yaptığımız paylaşımlarda oldukça dikkat etmemiz gerektiğini ortaya koyuyor.

Facebook hesabınızdan silmeniz gereken bilgileri sizler için listeledik.

Doğum Gününüz

Doğum gününüzü arkadaşlarınızla paylaşıp her yıl kutlamalar almak güzel duygu olabilir. Çünkü doğum gününüz, adınız, soyadınız ve adresinizle birlikte banka hesabınıza ve kişisel verilerinize ulaşmakta kullanılabilir.

Telefon Numaranız

Telefon numaranız herkese açıksa, gizli hayranlarınız ya da düşmanlarınızın telefon tacizlerine hazır olmanız gerekiyor. Ayrıca telefon numaranız herkese açıksa son dönemin popüler dolandırıcılığı olan telefon dolandırıcılığı ile de muhatap olmanız muhtemel..

Konum Servisleri ve Check-in’ler

Facebook’un mobil uygulamasını kullanırken check-in yapabilmek için konum servislerini açmanız, uygulamanın sürekli olarak konum bilginizi çekmesine sebep olur. Böylece her an nerede olduğunuz bilinebilir. Kötü niyetli insanlara açık adres verdiğinizi unutmayın.

Çocukların Okullarını Belli Eden Paylaşımlar

Pedofil sayfalar ve bir takım sapıkların varlığı daha önce pek çok defa çocuğu ve ailelerini sıkıntıya soktu. Bir cinsel suçluya çocuğunuzun tam yerini vermek ve onu yalnız yakalama fırsatı vermek, yapmak isteyeceğiniz en son şey olsa gerek. Çocuklarınızın okul bilgilerini paylaşabilecek her türlü detayı sosyal medyadan yok etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Tatil Bilgileriniz

Bir çok kişi daha tatil yolculuğu başlamadan uçuş kartı fotoğraflarını paylaşmaya başlıyor. Kötü niyetli kişilere bu bilgileri ifşa etmek oldukça tehlikeli bir durum.. Evinizi girmesi muhtemel hırsızlara da biz evde yokuz mesajını veriyorsunuz..Bu bilgileri paylaşmanız ve evinize hırsız girmesi halinde sigorta şirketiniz size ödeme yapmayı reddedebilir hatırlatalım..

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Sıradaki içerik:

Facebook’tan Silmeniz Gereken 4 Bilgi