e
sv

Güneş Yanıklarının Tedavisi

413 Okunma — 04 Mayıs 2022 13:09
Güneş Yanıkları
avatar

Özgür MISIRLI

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Okuma Süresi: 2 Dakika

Yaz zamanı genellikle plajda bronzlaşma seansları anlamına gelir. Güneş Yanıkları için Güneş kremi kullanmanın önemini yeterince vurgulasak da çoğu insan hala uzun saatler boyunca güneşin altında pişiyor. Bu nedenle, çoğu insan sonunda güneş yanığından muzdarip durumda kalıyor. Güneş yanığı sizin de tatilinizi cehenneme çevirmeden önce kendi önleminizi alıp cilt tipinize göre güneş kreminizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Güneş yanığı sıkıntınızın sonunda tedavi etmeye yardımcı olmak için şu ipuçlarını topladık, inceleyebilirsiniz:

Güneş Yanıklarınız Varsa Halen Güneşe Çıkmaya Devam Etmeyin

Pek çok insan yanmış olsalar bile güneşin altında gezmeye devam ediyor. Bunun nedeni, birçok kişinin güneş yanığının halihazırda olduğundan daha kötü olamayacağına inanmasıdır fakat bu yanlıştır bunu yaparak sadece cildinize daha da fazla zarar verirsiniz. Yanıklarınız iyileşmeden önce güneşe çıkmaktan kaçının.

Güneşlenirken su için

Dehidrasyon, güneş yanıklarının sık görülen bir yan ürünüdür, bu nedenle dışarıdayken çok fazla sıvı içmeyi unutmayın. Bol miktarda su içmek cildinizi nemlendireceği için güneş yanığının etkilerinden daha az etkilenirsiniz.

Yanık türünü belirleyin

Farklı yanıklar vardır ve hangi tedaviyi uygulayacağınıza karar vermek için hangi yanık türüne sahip olduğunu belirlemeniz gerekir.

Birinci derece yanıklar, güneşe maruz kaldıktan sonra damarların genişlemesi nedeniyle cildin kızarmasını içerir. Bunlar, dokunulduğunda ısınan ve güneşin altında olmasanız bile “acı” gibi görünen yanık türleridir.

Dermatologlar, “Bu tür yanıkların tedavisi soğuk kompresler ve soğuk banyolar olabilir” diyor. Düşük güçlü topikal steroidler de verilebilir, ancak bu, kırık cilt veya açık yaralara uygulanmamalıdır.

Majezik ve nurofen gibi ağrı kesiciler alarak da rahatsızlığı azaltabilirsiniz. Nemli ve serin kalması için etkilenen bölgeye biraz Aloe Vera sürmeyi deneyebilirsiniz. Aloe Vera ayrıca epidermisin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Yine de ağır kremler kullanmaktan kaçının, çünkü bunlar çok fazla sürtünme gerektirir (cildinizin ihtiyaç duyduğu son şey dokunmaktır!)

Cildinizi kabarcıklarla dolu bulursanız, tebrikler, kendinizi ikinci derece yanığa kadar güneşlendirdiniz! Bu sıvı damlalarını delmek cazip gelebilir, ancak onları patlatmak bakterilerin gelip enfeksiyona neden olması için bir davet olduğundan, onları yalnız bırakmak en iyisidir.

Sıradaki içerik:

Güneş Yanıklarının Tedavisi