e
sv

Kemik Ağrısına Ne İyi Gelir?

343 Okunma — 28 Nisan 2022 20:06
Kemik Ağrısına Ne İyi Gelir
avatar

Emre Can ÖNDEŞ

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Okuma Süresi: 2 Dakika

Kemik ağrıları özellikle eklem bölgeleri olarak görülmektedir. Örnek vermek gerekirse bu eklem bölgeleri kalça, sırt, diz ve bacaklardır. Bir çok nedene bağlı olarak kemik ağrısı görülebilmektedir. Tam olarak neyden kaynaklandığını bilemeyeceğimiz için çeşitli yöntemler ile bu ağrılara karşı önlem alabiliriz. Örneğin vitamin eksikliği kemik ağrılarının nedenlerinden bazıları olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra zorlayıcı bazı hareketlerde kemik ve eklem ağrıları oluşturmak özelliği taşır.

Yaşam standartlarına göre çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceğine değindiğimize göre bu yazıda kemik ağrıları nelerden kaynaklanır, neler kemik ağrısına iyi gelir, kemik ağrıması durumunda neler yapılmalıdır gibi bazı konulara değineceğiz.

Kemik Ağrıları Neden Oluşur?

Çeşitli nedenlerden kemik ağrıları görülmesine rağmen başlıklar halinde bunu özetlendirebiliriz.

Aşırı Kilo

Bazı bireylerin kilolarının fazla olması nedeniyle özellikle diz bölgesi olmak üzere sırt ve ayak bölgelerinde ağrılar meydana gelebilir. Bu ağırlığı taşıyan eklemlerin baskıdan dolayı zarar görmesi sonucunda oluşan ve sıklıkla hissedilen bir ağrı nedenidir.

İskelet Travması

Özellikle bazı kaza ya da yaralanmalar sonrasında kemiklerde incinme meydana gelebilmektedir. Bu kazalar araba kazası, bisiklet kazası ya da uzuvlarınızı herhangi bir cisme çarpmanız sonucunda oluşacak tepki kuvveti ile meydana gelmektedir. Bu tepkime sonrası bölgesel kemik ağrıları oluşabilir.

Vitamin ve Protein Eksikliği

Vitamin Eksikliği
Vitamin Eksikliği

Vitamin, protein ve minerallerin büyük bir kısmı kemiklere ulaşmaktadır. Bunun nedeni ise iskelet sistemimizin en sağlam olması gereken bölgelerin onarılması ve yenilenmesidir. Kemiklerde oluşan bir travma onarılmaz ise bölgede sıklıkla ağrımalar görülür. Bu onarımların yapılması için ise vitamin ve protein gerekmektedir.

Kemik Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

Kemik ağrıları belirtileri gayet anlaşılabilir belirgin semptomlar olarak gözlemlenir. Özellikle kalça oturulduğunda kuyruk sokumu diye hitap edilen bölgede sızlamalar, eklem bölgelerin hareketlerinin zorlaşması, eklem bölgelerinde şişlik ve uyuşukluklar, kemiklerin birleştiği noktalardan gelen sesler her birisi eklem ağrılarının belirtileri olarak gözlemlenmiştir. Özellikle eklem bölgelerinin ağrıları hızlı bir tedbir alınmaması durumunda artarak dayanılmaz noktalara gelebilmektedir.

Kemik Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Bir çok yöntem kemik ağrılarına karşı etkili bir yöntem olarak görülmektedir. Bu yöntemlerin bir çoğu hem eklem ağrılarından kurtulmak hem de hiç yakalanmamak için kullanılabilmektedir. Her rahatsızlıkta olduğu gibi eklem ağrılarında da en önemli çözüm hiç yaşamadan tedbir almaktır. Başlık halinde kemik ağrısına iyi gelen yöntemler şu şekilde açıklanabilir;

Masaj

Bazı masaj türleri vücuttaki kan akışının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Kan akışının düzgün bir şekilde ilerlemesi eklem ağrılarının yatışmasına yardımcı olmaktadır. Bu masajlar sırasında zeytin yağı, ceviz yağı, hit yağı gibi çeşitli bitkilerin yağlarının kullanılması da cildin yumuşayarak sinirlerin gevşemesine yardımcı olabilmektedir. Tabi ki bu masajların bilen kişiler tarafından doğru şekilde yapılması önemlidir. Aksi taktirde kişinin ağrılarında artma görülebilir.

Acı Biber

İki yemek kaşığı hintistan cevizi yağı ile bir yemek kaşığı toz biberi karıştırıp 5 dakika kadar ısıtın. Daha sonrasında ağrı yaşadığınız bölgelere ılık halde olan karışımı uygulayarak bölgeyi hafif bir şekilde parmak uçlarınız ile ovun. 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Ağrılarınızın büyük oranda hafiflediğini görebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Boyun Tutulması Evde Nasıl Geçer? – SüperZeka
  2 sene önce

  […] tutulması, boyunda hareket kısıtlığı ile birlikte ağrının var olduğu can sıkıcı bir durumdur. Günlük hayatınızı olduğu kadar, gece uykunuzu da […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Kemik Ağrısına Ne İyi Gelir?