e
sv

Kreatin Nedir? Kreatin Neden Kullanılır?

439 Okunma — 26 Nisan 2022 11:15
kreatin nedir
avatar

Özgür MISIRLI

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Okuma Süresi: 2 Dakika

Kreatin Nedir? Kreatin özellikle spor yapan ve kas kütlesini arttırmak isteyen insanların, spor esnasında performansını arttırmak amacıyla kullandığı bir supplementtir.Tarihte üzerine en çok araştırma yapılmış supplement olabilir. Kreatinden bahsederken şunu duyarız bir taraf en önemli en faydalı supplement derken, diğer taraf zararları çok fazla diye bahseder. Gelin beraber bakalım Kreatin nedir, faydalarına ve zararlarına.

Kreatin Nedir, Kreatin Neden Kullanılır

Kreatin vücudumuzda zaten olan bir maddedir ve vücudumuz zaten günlük 2 gr kreatin üretmektedir aynı zamanda da yediğimiz tavuk ve kırmızı et tüketimi sayesinde de kreatin miktarını arttırabiliriz.

Ama eğer düzenli spor yapıyorsak yani düzenli ağırlık kaldırıyorsak o zaman vücudumuz kendi kilomuza bağlı olarak 5 yada 10 gr kreatine ihtiyaç duyar. Mesela 5 gr kreatine ihtiyacın var günde 2 gr zaten vücut üretiyor diğer 3 gramı besinlerden alabilirsin evet ama 3 gr kreatin için günde 1.5 kilo kırmızı et tüketmek gerekmektedir. Bu durumda ülkemiz şartlarında oldukça zor ve pahalıdır.

Kreatin Nedir? Kreatin Vücudumuzda Su Tutar Mı?

Evet kreatin vücudumuzda su tutar ve ortalama 2 kg kadardır. Bu su tutma sizde ne yağlanma nede kötü görüntü oluşturur aksine kaslarınızın dolgun görünmesini sağlar o yüzden tartıdaki artmayı kafanıza takmayın.

Kreatinin Nedir? Kreatin Faydaları Nelerdir?

 • Kas kütlesi artışında çok etkili
 • Kas liflerinin uzunluğunu arttırır
 • Gücü ve dayanıklılığı arttırır
 • Kas hücrelerinde su tutarak daha hacimli bir görüntü sağlar
 • Spor esnasında performansı arttırır.

Kreatin Nedir? Kreatin Saç Döker Mi?

Öncelikle saç dökülmesi tamamen genetiktir ve kreatinin saç dökülmesi yaptığı gibi herhangi bir araştırma yada bilimsel bir sonuç yoktur ama kreatin DHT artışına neden olmaktadır ve fazla DHT artması da saç dökmesi gibi bir yan etkisi olduğu için kafalarda şüphe bırakabilir. Eğer genetik olarak saç dökülmeniz varsa kreatin bu sürece belki etki edebilir kendinizi gözlemleyin ve eğer saç dökmesi olursa doktorunuza görünün.

Hangi Kreatini Kullanmalıyım?

Piyasa bir sürü kreatin çeşidi bulunmaktadır. Ama en çok tercih edilen en çok kullanılan ve en çok faydası olan kreatin monohidrat’dır. Diğer kreatinler ile boşa zamanınızı harcamayın.

Kreatin Nedir? Kreatin Nasıl Kullanılır?

kreatin nedir
kreatin nedir

Kilonuza göre vücudumuzun istediği kreatin miktarı da artmaktadır. Vücudumuza ortalama 5 gr kreatin gerekmektedir. 1 çay kaşığı yeterli olacaktır. 

Mecburu spor öncesi kullanımına gerek yoktur. Günün herhangi bir zamanında kullanmak yeterli olacaktır. Eğer düzenli antrenman yapan biriyseniz her gün kullanınız. Spor yapmadığınız günler de kullanmaya devam ediniz.

Kreatin vücutta su ile çalıştığı için böbrekleri normalden daha fazla çalıştırır bu yüzden kreatin kullanan sporcular günde en az mutlaka 2.5 litre su tüketmelidiler.

Kreatini mecburi olarak üzüm yada elme suyu ile almanıza gerek yoktur. Bu yanlış bir bilgidir arkadaşlar evet onlar la da alınabilir spor öncesinde kahve içine karıştırıp tüketen sporcular da vardır ama su ile de tüketimi doğrudur yanlış değildir.

Kreatinin Zararları Var mıdır?

Yapılan araştırmalara göre kreatinin sağlıklı bir insanın sağlığını bozacağı yönünde bir araştırma yoktur ama şu açıdan bakmak lazım.  Doktorlar bireylerin böbreklerinde herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için bireye kreatin testi yaparlar ve kanda veya idrarda fazla kreatin var ise böbreklerde bir sorun olduğuna işarettir bu. Bunu şöyle özetleyebiliriz; düzenli olarak kreatin kullanan sporcuların suya olan ihtiyaçları artacaktır. Kreatin kullanan herkesin gün içerisin bol su tüketmesi gerekmektedir en az 2.5 litre fazlasından zarar gelmez. Su tüketimi ile kreatin herhangi bir soruna yol açmayacaktır.

Sıradaki içerik:

Kreatin Nedir? Kreatin Neden Kullanılır?