e
sv

Tırnak Batması Neden Olur

411 Okunma — 28 Nisan 2022 14:06
tırnak batması
avatar

Özgür MISIRLI

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Okuma Süresi: 2 Dakika

Tırnak batması pek çok kimsede ortaya çıkan, ayak tırnaklarında olduğu takdirde yürürken büyük bir acı hissi veren ve ağrılı bir rahatsızlıktır. Ayak ve el olmak üzere bütün parmak tırnaklarında ortaya çıkabilecek bu rahatsızlık, genelde ayak baş parmağında oluşur. Tırnak uzarken aynı zamanda derinin içine doğru batar ve tırnak kenarındaki deri de anormal bir şekilde gelişme gösterir. Bazılarında tırnak morarma yaparken bazılarında siyah renk bile alabilmektedir.

Tırnak Batması Neden Olur

Tırnak batmasına sebep olan en yaygın neden, yanlış şekilde tırnak kesimidir. Yanlış tırnak kesimleri ise tırnak uçlarının içe kıvrık kesilmesi ve tırnağın derin kesilmesi olarak açıklanabilir. Yanlış tırnak kesimi dışında da tırnak batmasına neden olabilecek şeyler vardır; bunlar:
– Sivri burunlu veya ayağı sıkacak biçimde dar ayakkabıların giyilmesi,
– Tırnak üzerine ağır madde düşmesi,
– Ayak mantarı rahatsızlığı,
– Ayak terlemesi, ayak hijyenine önem verilmemesi
– Doğuştan gelen veya kalıtsal olan tırnak batması,
– Fazla kilo gibi durumlardır.

Tırnak Batması Tedavisi

İltihaplanmış, zaman zaman kanamalar görülen ve battığı bölgenin şiştiği tırnak batmalarında bir doktora başvurulması şarttır. Eğer doktora başvurmakta gecikilirse tırnak batması enfeksiyon oluşumuna, damar sertliğine, dolaşım bozukluğuna ve kemik iltihabına sebep olabilir. Bu da sizin geçireceğiniz ağrılı ve sancılı süreyi arttıracaktır.

tırnak batması
tırnak batması

Tırnak Batmasında Ne Yapılmalı
Tırnak batması iltihaplanma, kanama ve şişmeye neden olmadığı durumlarda evde tedavi edilebilir. Bu tedavi aşağıdaki maddelerin sırasıyla yapılması ile mümkündür:
– Sıcak ve tuzlu su ile tırnak batması oluşan yer 15 dakika kadar yıkanmalı ve yumuşatılmalı,
– Bir gazlı bez parçasına eczaneden edinilecek antibiyotikli krem sürülmeli ve tırnak batması oluşan bölge üzerine yerleştirilmeli.
Yerleştirilen bu bez parçası günde bir değiştirilerek tırnak batması düzelene kadar uygulanmalıdır.

Tırnak Batmasından Nasıl Korunulur

Tırnak batmasından korunmada en önemli etken, tırnak kesiminin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Ayak tırnakları düz, el tırnakları ise köşelerde hafif kıvrım olacak biçimde kesilmeli, köşeler deriye çok yakın olmamalıdır. Sivri ve dar ayakkabıların kullanımı azaltılmalı ve ayaklar uzun süre ayakkabı içerisinde tutulmamalı, yıkandıktan sonra havalandırılmalıdır.

Sıradaki içerik:

Tırnak Batması Neden Olur